A CaPE idén is megoldotta a közterek virágosítását, kezdve a Lőrincz pap téren. Szépen ki lett takarítva a kóró, feltöltve friss földdel, és a virágok közé karók lettek verve - talán a későbbi kis kerítés első jelei. Ahhoz képest, milyen volt, most már ismét jó kiülni oda, főleg úgy, hogy a Kamra asztalai visszakerültek a bejárata mellé.
A legutóbbbi fórum elég hosszúra nyúlt és ha röviden akarnám leírni, akkor ez hangzott el:
"El a kezekkel a parkoló helyektől, nem kell nekünk sétáló utca, nem kellenek fák, mert elveszik a parkolóhelyeket(!!!), és amúgy sem javítana semmit a levegő minőségén!"
Persze, ennél sokkal bonyolultabb és többtényezős volt, de nézzük akkor sorban.
Sosem voltak még ennyien egy lakossági fórumon, tele volt a Zappa alsó része, az összes ülőhely, és még álltak is. Ez a szorgalmas plakátozásnak köszönhető, amit az előző hetekben tettek meg a CaPE aktivistái vezetői, végig a Mária utcában. Minden széken egy szerződés-tervezet, amely a CaPE és a Rév8 között jön létre, felhatalmazva előbbit a felújítási munkák minden fázisának ellenőrzésére és az átadáson is részt kívánnak venni. A hátsó részen az asztalokra kiterítve az elképzelt átalakítás terve, mellette a falon a különféle burkolatok és fák képei - ezekre lehetett szavazni kis zöld postit csíkok melléragasztásával, melyik is legyen.
Összességében a sok ellenzőn kívül elhangzott rengeteg építő ötlet is, szerencsére. Az ötletet adókat rögtön bevonják a CaPE tagsorába, hiszen ezért jött létre az egyesület, hogy az itt lakók aktívan vegyenek részt a saját környezetük alakításában.
A Mária utca lakóit próbálják jobban belevonni a döntésbe, de ha nem érdekli menet közben őket, akkor azzal nem lehet mit kezdeni. Felmerült, hogy minden lakásba kiküldenek 4-5 féle tervezetet, mennyi fa és hol, mennyi parkoló, milyen elosztásban, milyen burkolat legyen - aki visszaküldi, az érdemi partnernek nyilvánul.
Háát, kíváncsi leszek.
Tudjátok, a főváros átnyúlva mindenki feje felett úgy döntött, a Szentkirályi utca hetes szám lesz a legjobb helyszín arra, hogy egy régóta húzódó tartozását kiegyenlítse a főváros, és roma kulturális központot hozzon létre. Ez - finoman szólva is - aljas húzás volt, főleg annak fényében, hogy a kerülettel nem egyeztettek, de ha azt nézzük, hogy a roma társadalom sem volt erről tájékoztatva, főleg gázos.
A dolog kommunikációja is megér egy misét, Horváth Csaba (aki maga is roma) olyan arroganciával, és olyan mindenkit félresöprő lendülettel menetel a cél felé, hogy az már több mint gyanús.
Csütörtökön volt a fővárosi Városházán a kulturális bizottság ülése, ahol a kerület képviselője, dr. Kocsis Máté mellett Benga-Oláh Tibor (kerületi roma politikus) és Fekete Hajnal (Védegylet) is felszólalt. Hiába.
Méretes botrány van készülőben a tervezett Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központtal kapcsolatban, pedig a vita minden résztvevője „jót akar”. Ki vagy mi alázza meg a cigányokat?
„Könyörögve kérem önöket, hogy fogadják el a romák véleményét és akaratát" - kérte csütörtöki ülésén a fővárosi közgyűlés kulturális bizottságát Benga-Oláh Tibor, a józsefvárosi roma kisebbségi önkormányzat elnöke, ám hiába könyörgött: a testület szocialista többsége 5:4 arányban tárgyalásra alkalmasnak találta a tervezett Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központról szóló előterjesztést, így az jövő csütörtökön a fővárosi közgyűlés elé kerül. Budapest húsz éve adós egy roma oktatási és kulturális központtal, ezért is érthetetlen a sietség, amellyel a VIII. kerületi Szentkirályi utca 7. szám alatti helyszínt erőltetik.A kormányzat és a főváros együttműködését szabályozó Budapest Szerződés 2007. évi megújításban fejezték ki a felek együttműködési szándékukat egy roma oktatási és kulturális központ létrehozására. Úgy vélik, a roma kultúra bemutatására, kutatások folyatására, oktatási feladatok ellátására és kulturális célok ellátására jelenlegi elhelyezkedése és infrastrukturális ellátottsága miatt a Népszínház utcai Napház Khamorro Klubmozi, illetve a részben a Tavaszmező utcában működő Cigány Ház - Romano Kher nem alkalmas.
Az új központ ellenben - a két jelenleg létező roma intézmény jogutódjaként - jelentős hatást gyakorol majd a fővárosi roma emberek életére azzal, hogy „mentális és társadalmi segítséget nyújt a cigányság tehetségének és kreativitásának kiteljesedéséhez".
Az új központnak a fővárosi önkormányzat a Szentkirályi utca 7. szám alatti, két éve üresen álló iskolaépületet szemelte ki, a beruházásra az Oktatási és Kulturális Minisztérium 900 millió forintot biztosít. Ez az ingatlan Horváth Csaba szocialista alpolgármester szerint elég „reprezentatív" helyszín ahhoz, hogy méltóképpen mutassa be a cigányság kultúráját - romák és nem romák számára. A bizottsági ülésen azonban Kocsis Máté, a VIII. kerületi önkormányzat fideszes alpolgármestere és Benga-Oláh Tibor (MSZP-SZDSZ), a józsefvárosi cigány kisebbségi önkormányzat vezetője is úgy vélte: a Szentkirályi utca alkalmatlan helyszín egy élő kulturális központ számára. A szóban fogó szakasz például olyan szűk, hogy a járdán parkoló autók miatt még gyalogosan sem lehet közlekedni. A tiltakozók szerint a belső-Józsefvárosban kellene a központot létrehozni, ahol 25 ezer roma él.
A bizottsági ülésen a felek kölcsönösen egymást vádolták feszültségkeltéssel, ami pedig országos szinten is súlyos problémákat okoz. Horváth Csabában „rosszízű hangulatot idéztek fel" a Kocsis Máté szavai, és „nagyon nem szeretné, ha ez eluralkodna", Kocsis viszont ugyanezt gondolta az alpolgármester által elmondottakról. Benga-Oláh szerint a Szentkirályi utcai központ terve a cigányság megaláztatása, és kilátásba helyezte, hogy ha ez megvalósul, botrányt fognak csinálni. Félnek, hogy ezzel a fővárosi központtal egyszer és mindenkora lemondhatnak a - szintén régóta ígér - országos roma oktatási és kulturális központról.
Bőhm András, a kulturális bizottság SZDSZ-es elnöke azt javaslata, hogy - bár a fővárosi cigány kisebbségi önkormányzat támogatta az előterjesztést - halasszák el a döntést, időt adva a további egyeztetésekre, a bizottság szocialista képviselői azonban a jövő csütörtöki közgyűlés elé engedték a javaslatot. Horváth Csaba szerint most van pénz, helyszín és akarat, s addigra az egyezetéseket is le lehet folytatni, így a vita következő fordulójára már a közgyűlés plénuma előtt kerül sor.
Nem értem, miért nem lehet megbeszélni ezt a dolgot? Hová ez a nagy sietség? Ha nem most tárgyalja a főváros, hanem egy hónappal később, miután rendesen egyeztettek mindenkivel, miért nem jó? A bizottsági ülésen elhangzott, sehol a városban nem lenne jobb helye egy fővárosi roma kultközpontnak, mint itt a kerületben - és ehhez a kerület partner, mindenben. Mégsem.
A roma szervezetek forronganak, teljesen jogosan. 900 millió forintot költenek "rájuk", de igazából nélkülük, a megkérdezésük, beleegyezésük nélkül. Az adófizetők pénzéből rakunk bele egy olyan épületbe majd' egy milliárdot, ami nem felel meg a kitűzött céloknak. Miért? Mi lehet a háttérben, ami ennyire sürgeti a fővárost erre az érthetetlen lépésre?
A hulladék nagy része nem szemét, újra fel lehet használni, csak külön ki kell válogatni. Ezt megkönnyítendő a FKF szelektív gyűjtőkonténereket rakott ki a város több pontján, ahová mindenki el tudja vinni a külön gyűjtött papírt, üveget, műanyagot, miegymást.
Sajnos, az ilyen "szigetek" környéke általában úszik a többi, nem odavaló háztartási szeméttől is. A hajléktalanok megpróbálják kiszedni az üvegeket, papírt, hogy visszaválthassák, vagy leadhassák a MÉH-be. Ez is csak ront a helyzeten.
A Recycle Hungary Kft. tavaly kötött megállapodást az önkormányzattal házhoz menő, lépcsőházankénti szelektív gyűjtésre, amelyre pályázni lehetett a társasházaknak. Ez két kukát - egy kéket a papírnak és sárgát a műanyagnak - jelent, heti egyszeri ürítéssel, teljesen ingyen. Mivel a zárt lépcsőházakban vannak elhelyezve, így biztosan nem borogatják, nem szedik ki belőle, nem kerül a szeméttelepre, újra lehet hasznosítani.
A kukák kihelyezését a héten kezdték meg, összesen 470 370 házba, ami 940 740 darab kukát jelent. Talán ti is találkoztatok velük, egy-egy sarkon megállva szétszórják azokat a környező házakba.
Megkérdeztem a kiosztást (is) végző David McCall-t, lesz-e még lehetőség később csatlakozni ehhez a projekthez.
- Természetesen, - felelte - nem te vagy az első, aki ezt kérdezi. Amint kiraktuk a mostani adagot, utána elkezdjünk a rendszerbővítést szervezni. Lesz majd a kerületi újságban felhívás, és pályázat. Azokat majd a nyár vége felé fogjuk kirakni.
Tervünk, hogy a rendszerrel legalább annyi papírhulladékot szeretnénk Józsefvárosban összegyűjteni, hogy legalább annyi fát lehessen megmenteni a kivágástól, amelyik évet élünk. (Vagyis idén legalább 2009 darab fának megfelelő papírhulladék mennyiséget szeretnénk összegyűjteni Józsefvárosban, illetve minden kerületben, ahol dolgozunk.) Szeretném megemlíteni, hogy cégünk magán tulajdonú cég, s az eddigi beruházások teljes mértékben magán tőkéből valósultak meg, semmilyen támogatást nem kaptunk.
Az jó! Nem kell majd messzire vinni, bóklászni az összegyűjtött csomagokkal, ráadásul a sárgába nem csak műanyagot, hanem alu dobozokat is lehet rakni.
Tegnap a lakossági fórum előtt leültem kicsit a térre, megpihenni. Nem, nem a kirakott teraszhoz, hanem a padokhoz, ahonnan viszont érdekes részleteket fedeztem fel, amit előzőleg nem vettem észre: mint minden évben, most is két vendéglátó hely települt ki a térre. A Zappa Caffé a saját teraszát körbekerítve jelzi meddig tart, míg az M2 nevű szétszórta asztalait a téren, és azok képeznek gátat az erre haladó emberek előtt.
A képeken jó látszik, amit hajtás után megnézhetsz.
Pár évvel ezelőtt olvastam a kerületi lapban egy interjút az egyik képviselővel, aki azt állította, azért költözött a Csarnok mögé Pasarétről, mert itt hallani a madarakat. Nem mondom, elég meglepő, főleg, ha ismered Pasarét adottságait - de azért Pesten a kerületünk büszkékedhet a legtöbb zöldfelülettel. Ennek megfelelően az életvilága is eléggé változatos.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kiadásában jelenik meg negyedévente a Madártávlat, amely mostani számában a városi madarakkal is foglalkozik, azon belül van egy kis összeállítás a Józsefvárosi madarakról.
Cinege, rigó és galamb bőven van itt, a Rákóczi téren, néha a szarka cserregését is lehet hallani - bár most a gépek miatt nem nagyon lakják a fákat. Néha még denevért is látni/hallani.
Nálatok milyen madarak vannak?
A palotanegyedi lakossági fórum folytatódik - a helyszín és az időpont most már kiszámítható. Talán ha jobb idő lesz, esetleg a szabadban is tartják majd...
Ez is érdekesnek tűnik, kezdődik a fúrás-faragás, por, zaj - tudom milyen, itt a téren épül a metró - nem lesz könnyű. A nagy kérdés már most az, hogy vajon a szép új burkolaton mennyi lesz a garancia és meddig fogja bírni? Olyan lesz, mint a Szabó Ervin tér, Mikszáth tér?
Mennyi zöld - ha egyáltalán - lesz telepítve? Sétálóutcában padok lesznek-e? Megannyi kérdés, ami felötlik az emberben - menjetek oda és tegyétek fel jól!
Palotanegyedi Esték IV.A közterület-rehabilitáció első szakasza: a Mária utcaTisztelt palotanegyedbeli polgárok, tulajdonosok, egyesületi tagok! A Civilek a Palotanegyedért Egyesület és a Palotanegyed Városrészi Önkormányzat tisztelettel meghívja Önöket a vitafórum-sorozat negyedik alkalmára,amelyen újra a Palotanegyeddel kapcsolatos fontos kérdések megvitatására nyílik mód!Az áprilisi fórumon az Európa Belvárosa Programban megjelenő és egyre jobban kikristályosodó közterület-felújítás és forgalmi változások bemutatására kerül sor, elsősorban a Mária utcára és közvetlen környékére koncentrálva (burkolat, növényzet kiválasztása), de természetesen szóba kerülnek a többi közterületet, utcát érintő tervek is.A fórum időpontja: 2009. április 22., szerda este 18 óra,helyszíne: a Zappa Caffe alsó szintje (Mikszáth tér 2.).A fórumon a Józsefvárosi Önkormányzat városrehabilitációs cégének, a Rév8 Zrt.-nek a vezérigazgatója, Alföldi György DLA fogja bemutatni – prezentáció keretében – az aktuális módosítási terveket munkatársa, a palotanegyedi projekteket vezető Tibor Tamás segítségével.
A tavasz, de főleg a nyár elejének eljövetelét sok mindenből látjuk. Egyrészt, ugye, ott vannak a zöldülő dolgok (bokrok, fák, házak); aztán látjuk az utcán, ahogy egyre kevesebb ruha van az embereken; no meg a köztereink átalakulását: teraszok telepednek ki minden létező helyre.
Örülünk is neki, hiszen egy fárasztó nap után jól esik kiülni egy asztalhoz, elszopogatni egy frissítőt - legyen az alkoholos vagy anélküli ital - kellemes környezetben, nézelődve. A legtöbb terasz a Palotanegyedben található, kellemes, kényelmes környezetben.
Idén mintha nem bírtak volna magukkal. Elfoglalták a Mikszáth tér nagyobb részét: ha az ember a Reviczky utcából a körút felé megy, szabályosan ki kell kerülnünk a kirakott székeket, asztalokat.
Idén a megújult Zichy palota előtt is terasz létesült, (ha jól sejtem, a Kamra települt ki) és körberakták szépen a szoborcsoport egyik részét tujával, így elzárták a látvány elől. Olyan szinten, hogy az étlapot nem átállottak a talapzatra tenni...
Én személy szerint örülök a teraszoknak, de figyelembe kellene venni a járókelőket is - szól ez főleg a CaPE vezetőjének. A Kamra pedig borzasztóan pofátlanul foglalta el a teret.
Nincs valami szabály arra, a köztér mekkora részét lehet használni?
Szombat este hazafelé tekerve furcsa lénnyel szerkezettel találkoztam össze: egy locsolókocsi, amely nem a kiszáradt földet látta el az éltető vízzel, hanem fény kíséretében a fák leveleit öntözte.
A Füvészkert mellett gurultunk össze, és kaptam lencsevégre gyorsan, mielőtt távozik. Befelé locsolt, a kertbe, és közben lemosta a fák friss leveleire rakodott port. A látványra a járókelők is megálltak és szinte tátott szájjal bámultuk...az autók is óvatosan előzték, közeben jól megnézték a benne ülők is. Ez valami csoda!
Sajnos nincs rajta semmilyen felirat, így nem tudni, kihez, hova tartozik, ki a fenntartója, üzemeltetője. Ettől függetlenül jó, hogy van ilyen a kerületben, remélem, nem csak a Füvészkert mellett ügyködik, hanem látni fogjuk más helyeken is. A fotó telefonos, bocs.
Te találkoztál már ezzel a kocsival?
Utolsó kommentek