Miért is fontos a ZöFi által létrehozott és a Kesztyűgyár által lenyúlt Cserebere Piac? Tekintsünk most el a felháborító résztől és nézzük meg, milyen a hangulata:
A most bezárással fenyegetett kesztyűgyári Cserebere piacról szól ez a kis videó. A videót a Humusz (Hulladék Munkaszövetség) készítette, mert a Cserebere piac nem csak hogy egy jó és értelmes közösségi esemény (volt?), nem csak a szegény embereknek segít(ett?) ingyen hasznos tárgyakhoz jutni, hanem pont egy olyan gyakorlat, amire még nagyon sokra volna szükség az ökológiai válság megfékezéséhez. Ha valamiből nem hulladék lesz, hanem új gazdát talál, akkor ott kevesebb energiát, nyersanyagot használnak el, hulladékként nem égetik el, (hogy a keletkező mérges anyagok károsítsák az egészségünket,) nem kell neki lerakót keresni olyan helyen, ahol azt nem akarják, és így tovább.
Vagyis a Cserebere piac egy eszköz a fenntarthatóság eléréséhez.Mert mit tehet az egyén, amikor a világban oly hatalmas folyamatok zajlanak? Akárhogy is, az emberek - egyének, családok, közösségek, szomszédságok, települések - tehetnek legtöbbet a környezet védelméért, egyszerű eszközökkel, némi kreativitással, tudatossággal, személyes példamutatással, átgondolt és jó döntésekkel rengeteget tehetnek a hulladékmennyiség csökkentéséért és a környezet védelméért. Ne feledjük, környezet nem valami külső, távoli érték, magunk is részei vagyunk a környezetnek. De miért pont én kezdjem a változást? Nos, egyrészt ez a helyes értékválasztás, ami nem lemondásokkal, hanem egy másfajta - jobb - életminőség megteremtésével jár. Ráadásul elemi, pénzben is kifejezhető érdekünk takarékosság, tudatosság, a környezet és ezáltal saját életünk minőségének hosszú távú megőrzése és fejlesztése. Ezt hívja a Humusz Nulla Hulladék szemléletnek.
További jó példák találhatóak a nullahulladek.hu oldalon.
Ha kicsit jobban belegondolunk, akkor a kukázás is egyfajta újrahasznosítás. A tiltása, bírsággal sújtása pedig rövidtávú, felelőtlen gondolkodást mutat.
Népszavazásra buzdít a polgi, rögtön három kérdést is meg kell válaszolniuk a józsefvárosi szavazóknak:
1. Támogatja-e Ön Józsefváros Önkormányzatának azon rendeletét, mely tiltja és bünteti a kukázást, és a kukák kiborogatását?
2. Támogatja-e Ön, hogy közterületen életvitelszerűen ne lehessen tartózkodni?
3. Támogatja-e Ön, hogy a Polgármester tárgyalásokat folytasson a Fővárosi Önkormányzat vezetésével a hajléktalan-ellátás színvonalának emelése és Budapest területén történő arányos elosztása érdekében?
Ha a testület rábólint - és miért ne tenné - akkor ősszel voksolhatunk ezekről. Az Új Szemlélet csoport nem politikai, hanem szakmai szemmel nézte meg a kérdéseket:
Kamukérdések helyett
a közvetlen demokrácia védelmében
Szakmai műhely és akciócsoportunk örömmel értesült a sajtóból, hogy Józsefváros polgármestere helyi népszavazást kezdeményez a hajléktalanság, és az ezzel kapcsolatos problémák megoldása érdekében. Örvendetes, hogy dr. Kocsis Máté is a közvetlen demokrácia híve, akárcsak mi.
Ám a kérdéseket közelebbről megnézve egyértelmű, hogy itt szó sincs valódi közvetlen demokráciáról, hiszen ezek irányított, súlyos csúsztatást tartalmazó, és nem mellesleg a választópolgárokat hülyének néző, primitív kérdések.
Kocsis Máté első két kérdése ráadásul olyan rendeletekre kéri az állampolgárok áldását, amelyek ellen folyamatban lévő vizsgálatok vannak: alkotmánybírósági eljárás, fővárosi kormányhivatali, valamint ombudsmani vizsgálat is folyik.
A guberálást önmagában szankcionáló kaposvári rendelet ellen már született egy elmarasztaló ombudsmani határozat. Egy jogász végzettségű polgármesternek ezzel igazán tisztában kellene lennie.
Az első kérdés ráadásul összemos két egymástól független jelenséget, a guberálást és a szemetelést. Ez ahhoz hasonlatos, mintha a gyorshajtók miatt betiltanánk az autóvezetést. Ráadásul a szemetelés szankcionálásának jogi rendezése egyébként is megtörtént már. Ezért igazán kár népszavazást kezdeményezni.
Amennyiben a polgármester ragaszkodik a népszavazáshoz, szívesen segítünk kidolgozni értelmes, a kerület lakossága érdekeit szolgáló valódi kérdéseket:
- Támogatja-e Ön, hogy a hajléktalanság megszüntetése érdekében az önkormányzat megfizethető bérlakásállományát növelje?
- Támogatja-e Ön, hogy a hajléktalanná válás megelőzése érdekében az önkormányzat csökkentse a szociális bérlakásban élő kerületi lakosok lakbérét?
- Támogatja-e Ön, hogy adóforintjaiból naponta 8000 forintot költsenek a szabálysértési bírságot kifizetni képtelen, ezért szabadságvesztéssel büntetett kukázókra?
Józsefvárosban még soha nem volt helyi népszavazás, és nem is lesz valódi ilyen fontos kérdésekben ha Kocsis Máté így teszi fel a kérdéseket. Viszont valóban megkerülhetetlen, hogy a kerület polgárai döntsenek. Ha nem sikerül elfogadható, a lakosság által is támogatott megoldásokat találni, mind szociális, mind emberi jogi szempontból az ezzel járó problémákra, Józsefváros a büntető állam mintapéldájává válik. Ez nem a fejlődés lelassulása, hanem maga a visszafejlődés, ez pedig egyik párt egyik képviselőjének sem lehet az érdeke, így minden testületi tag tevőleges támogatására számítunk! – hogy inkább a fenti kérdésekben kezdeményezzenek népszavazást.
Új Szemlélet csoport
ujszemlelet@gmail.com
Csak emlékeztetőül, nálunk van a legtöbb önkormányzati bérlakás a városban - azon belül pedig rengeteg áll üresen.
Utolsó kommentek